![Ένα έργο τέχνης που δημιουργήθηκε από έναν καλλιτέχνη με αναπηρία στο πλαίσιο του προγράμματος Traveling Art](/media/1n5e2hr4/antonakis-1.jpg?width=350&quality=70&rnd=133471109980930000 1w,/media/1n5e2hr4/antonakis-1.jpg?width=550&quality=70&rnd=133471109980930000 320w,/media/1n5e2hr4/antonakis-1.jpg?width=740&quality=70&rnd=133471109980930000 576w,/media/1n5e2hr4/antonakis-1.jpg?width=870&quality=70&rnd=133471109980930000 768w,/media/1n5e2hr4/antonakis-1.jpg?width=980&quality=70&rnd=133471109980930000 992w,/media/1n5e2hr4/antonakis-1.jpg?width=750&quality=70&rnd=133471109980930000 1280w,/media/1n5e2hr4/antonakis-1.jpg?width=980&quality=70&rnd=133471109980930000 1920w)
Μανώλης Αντωνάκης, Άτιτλο - Φωτογράφος έργου: Γιώργος Κίτσιος / ARTOGETHER
Έπειτα από μια προσωρινή παύση λόγω των περιορισμών της πανδημίας, η περιοδεύουσα έκθεση με έργα εικαστικών με αναπηρία και λογοτεχνών του οργανισμού ARTOGETHER-Τέχνη Ατόμων Με και Χωρίς Αναπηρία, σε συνεργασία με το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς (ΠΙΟΠ), ταξιδεύει στην Σπάρτη, όπου θα παρουσιαστεί από τις 9 έως τις 21 Ιουνίου στο Μουσείο Ελιάς και Ελληνικού Λαδιού.
Η έκθεση που δημιουργήθηκε με δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ), στο πλαίσιο του προγράμματος «Ταξιδεύοντας την Τέχνη», μάς καλεί να φανταστούμε έναν κόσμο όπου η τέχνη ξεπερνά περιορισμούς, συμβάσεις και προκαταλήψεις, μέσα από τα έργα 25 καλλιτεχνών με αναπηρία που παρουσιάζονται σε αντίστιξη με τα χειρόγραφα 25 λογοτεχνών. Ο κάθε λογοτέχνης δημιούργησε ένα κείμενο με έμπνευση από ένα συγκεκριμένο εικαστικό έργο, εκφράζοντας χειρόγραφα τις σκέψεις και τα συναισθήματά του.
Στο πλαίσιο του προγράμματος και της έκθεσης, δημιουργήθηκε με δωρεά από το ΙΣΝ συλλεκτικό λεύκωμα, το οποίο περιλαμβάνει τα έργα και χειρόγραφα των δημιουργών.
![Ένα έργο τέχνης που δημιουργήθηκε από έναν καλλιτέχνη με αναπηρία στο πλαίσιο του προγράμματος Traveling Art](/media/co0gkqj4/peirali-1.jpg)
Κόμνω Πειραλή, Κοπέλα - Φωτογράφος έργου: Γιώργος Κίτσιος /ARTOGETHER
![Ένα έργο τέχνης που απεικονίζει ένα μικρό κορίτσι, που δημιουργήθηκε από έναν καλλιτέχνη με αναπηρία, στο πλαίσιο του προγράμματος Traveling Art](/media/43qf2xyi/vladonopoulou-1.jpg)
Φανή Βλαντωνοπούλου, Χωρίς Τίτλο - Φωτογράφος έργου: Γιώργος Κίτσιος /ARTOGETHER