![Σε ένα εργοτάξιο, ένας γερανός μεταφέρει ένα δέντρο και οι υπέυθυνοι φοράνε το ίδιο γιλέκο εργασίας και βοηθούν να φυτευτεί το δέντρο](/media/fahf2gxi/4.jpg?width=350&quality=70&rnd=133471116657430000 1w,/media/fahf2gxi/4.jpg?width=550&quality=70&rnd=133471116657430000 320w,/media/fahf2gxi/4.jpg?width=740&quality=70&rnd=133471116657430000 576w,/media/fahf2gxi/4.jpg?width=870&quality=70&rnd=133471116657430000 768w,/media/fahf2gxi/4.jpg?width=980&quality=70&rnd=133471116657430000 992w,/media/fahf2gxi/4.jpg?width=750&quality=70&rnd=133471116657430000 1280w,/media/fahf2gxi/4.jpg?width=980&quality=70&rnd=133471116657430000 1920w)
To Πάρκο Σταύρος Νιάρχος, ένας από τους τρεις βασικούς του ΚΠΙΣΝ, θα αποτελέσει ένα ζωντανό και ζωτικό πνεύμονα πρασίνου, μια ανάσα ζωής για την Αθήνα και μια σημαντική προσθήκη σε μια πόλη με τους λιγότερους κατά κεφαλήν χώρους πρασίνου στην Ευρώπη. Οι αλέες που θα οδηγούν στο εσωτερικό του Πάρκου Σταύρος Νιάρχος θα πλαισιώνονται από ψηλά πεύκα και ελιές, ενώ, ανάμεσα τους, διάσπαρτα, μικρότερα δέντρα, θα δημιουργούν εναλλαγές κλειστών και ανοικτών χώρων, φωτός και σκιάς, χρώματος και υφής. Στο κέντρο του Πάρκου, θα διαμορφωθεί μεγάλος, ανοικτός χώρος πρασίνου, ένας τόπος για συγκεντρώσεις, ο οποίος προσφέρεται επίσης για τη διοργάνωση συναυλιών και φεστιβάλ, καθώς και για την προβολή ταινιών. Ο ανοικτός, ηλιόλουστος Μεσογειακός Κήπος γιορτάζει την πλούσια φυτοκομική παράδοση της Ελλάδας. Η ποικιλία των φυτών αρκεί για να καταστήσει τον Κήπο τόπο προορισμού: αειθαλή και άλλα ενδημικά φυτά, όπως το πυξάρι, η κορονίλλα, ο κίστος, ο σχίνος, το φασκόμηλο, η ρίγανη, το θυμάρι, η λεβάντα, το δενδρολίβανο, τα ροδοπέταλα και η ευφορβία – όλα μαζί θα καθιστούν την κάθε επίσκεψη απολαυστική. Κάθε μήνας θα φέρνει ένα νέο χρώμα και κάθε εποχή θα προβάλλει ένα διαφορετικό συνδυασμό από άνθη και φυλλώματα.
Αναλυτικές πληροφορίες αναφορικά με το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος και τη λειτουργία του είναι διαθέσιμες εδώ.
![Φωτογραφία που δείχνει ένα δέντρο πάνω σε μια ξύλινη βάση το οποίο ετοιμάζεται να το σηκώσει ο γερανός](/media/ntxgc5un/1.jpg)
![Δύο εργάτες που φοράν ετο ίδιο γιλέκο εργασίας και το ίδιο κράνος, σκάβουν ένα μεγάλο παρτέρι](/media/t5hhab4j/2.jpg)
![Φωτογραφία που δείχνει έναν γερανό να τοποθετεί ένα δέντρο στη λακούβα που υπάρχει στο χώμα και οι εργάτες παρακολουθούν](/media/db3f33yk/3.jpg)
![Μια γυναικεία ομάδα εργατών που φοράει το ίδιο κράνος και το ίδιο γιλέκο εργασίας, φωτογραφίζονται μπροστά από ένα δέντρο που τοποθετεί ο γερανός στο χώμα](/media/kaipsrdp/5.jpg)
![Μια ομάδα εργατών που φοράει το ίδιο κράνος και το ίδιο γιλέκο εργασίας, φωτογραφίζονται μπροστά από ένα δέντρο που τοποθετεί ο γερανός στο χώμα](/media/uyddwma3/6.jpg)