![Η Ολυμπιακή Φλόγα αναμμένη σε τρίποδα στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, ενώ κυματίζει η σημαία των Ολυμπιακών αγώνων.](/media/33obd3sh/1-20240426-snfcc-olympic-flame-901292.jpg?width=350&quality=70&rnd=133589402921600000 1w,/media/33obd3sh/1-20240426-snfcc-olympic-flame-901292.jpg?width=550&quality=70&rnd=133589402921600000 320w,/media/33obd3sh/1-20240426-snfcc-olympic-flame-901292.jpg?width=740&quality=70&rnd=133589402921600000 576w,/media/33obd3sh/1-20240426-snfcc-olympic-flame-901292.jpg?width=870&quality=70&rnd=133589402921600000 768w,/media/33obd3sh/1-20240426-snfcc-olympic-flame-901292.jpg?width=980&quality=70&rnd=133589402921600000 992w,/media/33obd3sh/1-20240426-snfcc-olympic-flame-901292.jpg?width=750&quality=70&rnd=133589402921600000 1280w,/media/33obd3sh/1-20240426-snfcc-olympic-flame-901292.jpg?width=980&quality=70&rnd=133589402921600000 1920w)
Το Ολύμπιο Φως, μεταφέροντας το μήνυμα της ειρήνης, ταξίδεψε από την Αρχαία Ολυμπία σε ολόκληρη την Ελλάδα και την τελευταία ημέρα, πριν την Τελετή Παράδοσης που πραγματοποιείται καθιερωμένα στο Παναθηναϊκό Στάδιο, φέτος για πρώτη φορά έκανε έναν ακόμα σταθμό στο ΚΠΙΣΝ, γεγονός που αναδεικνύει τον ρόλο του ΚΠΙΣΝ ως ένα τοπόσημο της σύγχρονης Αθήνας.
Τέσσερις Λαμπαδηδρόμοι έτρεξαν περιμετρικά του Καναλιού του ΚΠΙΣΝ, ενώ η Μπάντα του Πολεμικού Ναυτικού, υπό τη διεύθυνση του Αρχιμουσικού Πλωτάρχη Αντώνη Καραγουδάκη, ερμήνευσε τον Ολυμπιακό Ύμνο και τους εθνικούς ύμνους της Γαλλίας και της Ελλάδας, παράλληλα με την έπαρση της αντίστοιχης σημαίας. Στην τελετή απηυθύναν χαιρετισμούς η Έλλη Ανδριοπούλου, Διευθύνουσα Σύμβουλος του ΚΠΙΣΝ, ο Christian Fatras, Εκπρόσωπος της Πρεσβείας της Γαλλίας, και ο Σπύρος Καπράλος, Πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής - Προέδρος των Ευρωπαϊκών Ολυμπιακών Επιτροπών – Μέλος της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με μια ξεχωριστή performance χορού από το Μπαλέτο της Εθνικής Λυρικής Σκηνής (ΕΛΣ), συνοδεία των Σιντριβανιών στο Κανάλι, σε χορογραφία Κωνσταντίνου Ρήγου πάνω στον «Ηπειρώτικο χορό» του Νίκου Σκαλκώτα.
![Μια γυναίκα που κρατάει μια μοντέρνα δάδα και ένα κλαδί ελιάς χρησιμοποιεί τη δάδα για να ανάψει μια μεγάλη φλόγα σε έναν τρίποδα, καθώς το πλήθος βιντεοσκοπεί με κινητά τηλέφωνα.](/media/uszpyxkw/2-20240426-snfcc-olympic-flame-01804.jpg)
![Ένας άνδρας και μια γυναίκα, που κρατούν ο καθένας μια μοντέρνα δάδα και περνούν τη φλόγα από τον έναν στον άλλον μπροστά από το κανάλι του Κέντρου Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.](/media/ro1f1y1f/3-1920px-snfcc_flame-pk-az6i7036.jpg)
![Μια μπάντα με στρατιωτικές στολές στέκεται προσοχή μπροστά από ένα σιντριβάνι στο κανάλι του Κέντρου Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.](/media/3vsmadjz/4-20240426-snfcc-olympic-flame-900826.jpg)
![Μια χορευτική παράσταση, περιτριγυρισμένη από πλήθος με φόντο το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, φαίνεται μέσα από συντριβάνια σε πρώτο πλάνο.](/media/hbvcrqtw/5-1920px-snfcc_flame-pk-az6i6955.jpg)