![Κολάζ ανθρώπων που χαμογελούν, τρώνε και κρατούν τις μαγειρικές τους δημιουργίες.](/media/oqqonhso/irc.jpg?width=350&quality=70&rnd=133428738316370000 1w,/media/oqqonhso/irc.jpg?width=550&quality=70&rnd=133428738316370000 320w,/media/oqqonhso/irc.jpg?width=740&quality=70&rnd=133428738316370000 576w,/media/oqqonhso/irc.jpg?width=870&quality=70&rnd=133428738316370000 768w,/media/oqqonhso/irc.jpg?width=980&quality=70&rnd=133428738316370000 992w,/media/oqqonhso/irc.jpg?width=750&quality=70&rnd=133428738316370000 1280w,/media/oqqonhso/irc.jpg?width=980&quality=70&rnd=133428738316370000 1920w)
Το δίγλωσσο, ελληνοαγγλικό βιβλίο, που θα είναι διαθέσιμο online, περιλαμβάνει συνταγές από το Αφγανιστάν, Μπουρούντι, Καμερούν, Ελλάδα, Ιράν, Νότια Αφρική και Συρία.
Κάπου ανάμεσα σε λίστες με συστατικά και φωτογραφίες μπορεί να βρει κανείς αντιδράσεις από συμμετέχοντες. «Βρήκα την ιδέα των εργαστηρίων μαγειρικής ενδιαφέρουσα, γιατί μου έδωσε την ανεκτίμητη ευκαιρία να περάσω χρόνο με διαφορετικούς ανθρώπους, να μοιραστώ συναισθήματα και ιδέες, ξεπερνώντας τις όποιες πολιτισμικές διαφορές».
Το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ) στηρίζει τις ψηφιακές υποδομές, διευκολύνοντας το διεθνές έργο του IRC, καθώς και την υποστήριξη προγραμμάτων έκτακτης αντιμετώπισης της κρίσης, συμπεριλαμβανομένων προγραμμάτων ψυχικής υγείας στη Λέσβο.
Ακόμη και στις πιο δύσκολες καταστάσεις, αυτό το βιβλίο μαγειρικής αποτελεί μία υπενθύμιση ότι όλοι εκτιμούμε την αξία του σπιτιού και του καλού σπιτικού φαγητού.