Συνεχίζεται το Πρόγραμμα Αθλητικά Μονοπάτια σε Νησιά της Άγονης Γραμμής με την Υποστήριξη του ΙΣΝ
24 Αυγ, 2018
![](/media/u25dv5fc/am2017_xifomahia_astypalaia.jpg?width=350&quality=70&rnd=133107563554530000 1w,/media/u25dv5fc/am2017_xifomahia_astypalaia.jpg?width=550&quality=70&rnd=133107563554530000 320w,/media/u25dv5fc/am2017_xifomahia_astypalaia.jpg?width=740&quality=70&rnd=133107563554530000 576w,/media/u25dv5fc/am2017_xifomahia_astypalaia.jpg?width=870&quality=70&rnd=133107563554530000 768w,/media/u25dv5fc/am2017_xifomahia_astypalaia.jpg?width=980&quality=70&rnd=133107563554530000 992w,/media/u25dv5fc/am2017_xifomahia_astypalaia.jpg?width=750&quality=70&rnd=133107563554530000 1280w,/media/u25dv5fc/am2017_xifomahia_astypalaia.jpg?width=980&quality=70&rnd=133107563554530000 1920w)
Τον Σεπτέμβριο, 2018, ξεκινά για ένα χρόνο η υλοποίηση του προγράμματος Αθλητικά Μονοπάτια σε τέσσερα νησιά της άγονης γραμμής, τον Άγιο Ευστράτιο, το Καστελόριζο, τους Λειψούς και την Τήλο.
Τα Αθλητικά Μονοπάτια είναι μια πρωτοβουλία που σχεδιάζεται και υλοποιείται από την ΑΜΚΕ «Αναγέννηση & Πρόοδος», υπό την επιστημονική επίβλεψη της Α΄ Ορθοπαιδικής Κλινικής του ΕΚΠΑ, με αποκλειστική δωρεά από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.
Στόχος του προγράμματος είναι η προώθηση της αθλητικής παιδείας και η βελτίωση της ποιότητας ζωής των παιδιών στα νησιά, μέσω δράσεων που προάγουν τη ψυχική και σωματική υγεία, καθώς και την ενεργή συμμετοχή των κατοίκων αλλά και των τοπικών φορέων των νησιών.
Από την έναρξη του προγράμματος, το 2015, έχουν πραγματοποιηθεί χειμερινά και καλοκαιρινά προγράμματα σε 27 διαφορετικά νησιά.