Συλλυπητήρια από το Δ.Σ. του ΙΣΝ για την Απώλεια του Παύλου Ιωαννίδη
![](/media/3n2oi1dr/ioannindis.jpg?width=350&quality=70&rnd=133107239726900000 1w,/media/3n2oi1dr/ioannindis.jpg?width=550&quality=70&rnd=133107239726900000 320w,/media/3n2oi1dr/ioannindis.jpg?width=740&quality=70&rnd=133107239726900000 576w,/media/3n2oi1dr/ioannindis.jpg?width=870&quality=70&rnd=133107239726900000 768w,/media/3n2oi1dr/ioannindis.jpg?width=980&quality=70&rnd=133107239726900000 992w,/media/3n2oi1dr/ioannindis.jpg?width=750&quality=70&rnd=133107239726900000 1280w,/media/3n2oi1dr/ioannindis.jpg?width=980&quality=70&rnd=133107239726900000 1920w)
Ο Παύλος Ιωαννίδης, ήταν ένας σπάνιος άνθρωπος που ξεχώριζε τόσο για την οξυδέρκεια και την αντίληψη του όσο και για το ήθος και την ακεραιότητα του. Η συνεισφορά του στους τομείς της αεροπορίας και της ναυτιλίας ήταν εξέχουσας σημασίας στην ανάπτυξη τους σε διεθνές επίπεδο και για την δράση του αυτή αναγνωρίστηκε με σημαντικές διακρίσεις. Υπερασπίστηκε με θάρρος τη χώρα του λαμβάνοντας μέρος στην Αντίσταση το 1943, ενώ δεν δίστασε να επιστρέψει το King’s Medal fοr Cοurage (K.M.C.) της Βρετανικής Αυτοκρατορίας, με το οποίο είχε διακριθεί, υποστηρίζοντας τα ιδανικά του σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τον απαγχονισμό των Κυπρίων αγωνιστών της ΕΟΚΑ, Καραολή και Δημητρίου. Με την συμμετοχή του στην δράση του Ιδρύματος Ωνάση, καθώς και με την προσωπική κοινωνική του δράση, μεταλαμπάδευσε την πολύχρονη και εκτενή επιχειρηματική του εμπειρία σε κοινωφελείς ενέργειες, που είχαν στόχο να συμβάλουν στην Ελληνική κοινωνία και το κοινό καλό. Είμαστε ευγνώμονες για την φιλία που μοιραστήκαμε, η οποία βασίστηκε στον αμοιβαίο σεβασμό και την ειλικρίνεια.
Ανδρέας Δρακόπουλος
Πρόεδρος, ΙΣΝ